WooCommerce Quantity Manager 2.4.2 - en to it-IT translation catalogue (175 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Quantity Manager
it-IT: Gestore Quantità WooCommerce

note: Description of the plugin
en: Control your product quantities by adding minimum and maximum quantity rules, step values, default quantities, and more.
it-IT: Controlla le quantità dei tuoi prodotti aggiungendo regole di quantità minima e massima, valori di passo, quantità predefinite e altro ancora.

en: [View page]
it-IT: [Visualizza pagina]

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Documentation
it-IT: Documentazione

en: Support
it-IT: Supporto

en: Settings
it-IT: Impostazioni

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
it-IT: Visualizza la documentazione di %s

en: Docs
it-IT: Documenti

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
it-IT: Attiva %1$sla tua chiave di licenza%2$s per abilitare gli aggiornamenti.

en: Auto-updates unavailable.
it-IT: Aggiornamenti automatici non disponibili.

en: License key successfully activated.
it-IT: Chiave di licenza attivata con successo.

en: There was an error activating your license key.
it-IT: Si è verificato un errore durante l'attivazione della tua chiave di licenza.

en: License key successfully deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata con successo.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
it-IT: Si è verificato un errore durante la disattivazione della tua chiave di licenza, per favore riprova.

en: The license key looks good!
it-IT: La chiave di licenza sembra valida!

en: There's a problem with your license key.
it-IT: C'è un problema con la tua chiave di licenza.

en: License key
it-IT: Chiave di licenza

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
it-IT: La chiave di licenza è contenuta nella tua email di conferma dell'ordine.

en: License Key
it-IT: Chiave di Licenza

en: Check
it-IT: Controlla

en: Activate
it-IT: Attiva

en: Deactivate
it-IT: Disattiva

en: License key deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
it-IT: Grazie per aver installato %1$s. Per iniziare, per favore %2$s inserisci la tua chiave di licenza%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
it-IT: La tua chiave di licenza per %1$s è scaduta. %2$sClicca qui per rinnovare con il 20%% di sconto%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
it-IT: Non hai più una licenza valida per %1$s. Per favore %2$spurchi una nuova chiave di licenza%3$s per continuare a utilizzare il plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
it-IT: %1$s - il tuo sito è stato spostato su un nuovo dominio. Per favore %2$sriattiva la tua chiave di licenza%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
it-IT: Si è verificato un errore, per favore riprova.

en: Your license key is active.
it-IT: La tua chiave di licenza è attiva.

en: Please enter your license key.
it-IT: Per favore inserisci la tua chiave di licenza.

en: Your license key is invalid.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
it-IT: Chiave di licenza non valida - per favore controlla la tua email di conferma dell'ordine o %1$sAccount%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
it-IT: Nessun URL è stato fornito per l'attivazione, contatta il supporto.

en: License key mismatch, please contact support.
it-IT: Incongruenza nella chiave di licenza, contatta il supporto.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
it-IT: Questa licenza è per un prodotto in bundle e non può essere attivata.

en: Your license key is not valid for this plugin.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida per questo plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
it-IT[0]: %s sito attivo
it-IT[1]: %s siti attivi

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
it-IT: La tua chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione (%s).

en: Read more
it-IT: Leggi di più

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
it-IT: La tua chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Renew now for 20% discount.
it-IT: Rinnova ora per il 20% di sconto.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
it-IT: La tua chiave di licenza non è attiva. Per favore riattivala o salva le impostazioni.

en: Your license key has expired.
it-IT: La tua chiave di licenza è scaduta.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
it-IT: La tua chiave di licenza è stata disabilitata. Per favore %1$spurchase a new license key%2$s per continuare a utilizzare il plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
it-IT: %1$s richiede PHP %2$s o superiore. Per favore aggiorna la versione di PHP utilizzata dal tuo server web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %2$s o superiore. Per favore aggiorna la tua installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %4$s o superiore. Per favore %2$saggiorna%3$s la tua installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede che WooCommerce sia installato e attivo.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
it-IT: %1$s richiede %2$s per essere installato e attivo.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede WooCommerce %2$s o superiore. Per favore aggiorna prima la tua configurazione di WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede %2$s %3$s o superiore. Per favore %4$s prima la tua configurazione di WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede che Easy Digital Downloads sia installato e attivo.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
it-IT: %1$s non è riuscito a completare la sua prima attivazione perché si è verificato il seguente errore:<br>%2$s

en: %1$s database update required
it-IT: %1$s aggiornamento del database richiesto

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
it-IT: <p>%1$s è stato aggiornato! Per mantenere tutto in funzione senza problemi, dobbiamo aggiornare il tuo database alla versione più recente. Il processo di aggiornamento del database avviene in background e potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi ti preghiamo di avere pazienza.</p>

en: %1$s database update
it-IT: %1$s aggiornamento del database

en: <p>%1$s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.</p>
it-IT: <p>%1$s sta aggiornando il database in background. Il processo di aggiornamento del database potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi ti preghiamo di avere pazienza.</p>

en: %1$s database update done
it-IT: %1$s aggiornamento del database completato

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
it-IT: <p>Aggiornamento del database %1$s completato. Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!</p>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
it-IT: Impossibile connettersi al filesystem. Si prega di confermare le proprie credenziali.

en: You don't have permission to activate the plugin.
it-IT: Non hai il permesso di attivare il plugin.

en: Could not find the appropriate step.
it-IT: Impossibile trovare il passaggio appropriato.

en: Please enter a license key.
it-IT: Si prega di inserire una chiave di licenza.

en: Invalid action requested.
it-IT: Azione richiesta non valida.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
it-IT: %s procedura guidata di configurazione

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
it-IT: Attenzione: questo sovrascriverà le impostazioni esistenti per %s. Sei sicuro di voler continuare?

en: Setup wizard
it-IT: Procedura guidata di configurazione

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
it-IT: Se hai bisogno di accedere di nuovo alla procedura guidata di configurazione, fai clic sul pulsante qui sotto.

en: More
it-IT: Di più

en: Extra features
it-IT: Funzionalità extra

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo sito con questi fantastici plugin di Barn2.

en: Ready
it-IT: Pronto

en: Setup Complete
it-IT: Configurazione completata

en: Welcome
it-IT: Benvenuto

en: Select an option
it-IT: Seleziona un'opzione

en: You cannot have a minimum value greater than your maximum value.
it-IT: Non puoi avere un valore minimo maggiore del tuo valore massimo.

en: You cannot have a maximum value less than your minimum value.
it-IT: Non puoi avere un valore massimo inferiore al tuo valore minimo.

en: Quantity rules
it-IT: Regole di quantità

en: Enter a whole number to set a minimum and/or maximum number of items that can be purchased from the category. This can be overridden for specific products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per impostare un numero minimo e/o massimo di articoli che possono essere acquistati dalla categoria. Questo può essere sovrascritto per prodotti o varianti specifiche.

note: translators: %s: WooCommerce Currency Symbol
en: Value rules (%s)
it-IT: Regole di valore (%s)

en: Enter a price without the currency symbol (e.g. 10 or 15.99) to set a minimum and/or maximum value that can be purchased from the category. This can be overridden for specific products or variations.
it-IT: Inserisci un prezzo senza il simbolo di valuta (ad es. 10 o 15.99) per impostare un valore minimo e/o massimo che può essere acquistato dalla categoria. Questo può essere sovrascritto per prodotti o varianti specifiche.

en: Default quantity
it-IT: Quantità predefinita

en: Enter a whole number to force customers to purchase from the category in specific increments. For example, if you enter 5 then customers must select multiples of 5, 10, 15, etc. before they can complete their order. This can be overridden for specific products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare dalla categoria in incrementi specifici. Ad esempio, se inserisci 5, i clienti devono selezionare multipli di 5, 10, 15, ecc. prima di poter completare il loro ordine. Questo può essere sovrascritto per prodotti o varianti specifiche.

en: Enter a whole number to force customers to purchase from the category in specific increments. For example, if you enter 5 then customers must add items from the category in multiples of 5, 10, 15, etc. before they can complete their order. This can be overridden for specific products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare dalla categoria in incrementi specifici. Ad esempio, se inserisci 5, i clienti devono aggiungere articoli dalla categoria in multipli di 5, 10, 15, ecc. prima di poter completare il loro ordine. Questo può essere sovrascritto per prodotti o varianti specifiche.

en: Quantity step values
it-IT: Valori di passo quantità

en: Override the global user roles.
it-IT: Sovrascrivi i ruoli utente globali.

en: User roles
it-IT: Ruoli utente

en: Override global settings
it-IT: Sovrascrivi le impostazioni globali

en: Selece the roles
it-IT: Seleziona i ruoli

en: Quantity step cannot be less than 1.
it-IT: Il passo quantità non può essere inferiore a 1.

en: Minimum quantity cannot be less than 0.
it-IT: La quantità minima non può essere inferiore a 0.

en: Maximum quantity cannot be less than 1.
it-IT: La quantità massima non può essere inferiore a 1.

en: Minimum value cannot be less than 0.
it-IT: Il valore minimo non può essere inferiore a 0.

en: Maximum value cannot be less than 1.
it-IT: Il valore massimo non può essere inferiore a 1.

en: Default quantity cannot be less than 0.
it-IT: La quantità predefinita non può essere inferiore a 0.

en: Enter a whole number to set a minimum and/or maximum number of the product that can be purchased.
it-IT: Inserisci un numero intero per impostare un numero minimo e/o massimo del prodotto che può essere acquistato.

en: Enter a price without the currency symbol (e.g. 10 or 15.99) to set a minimum and/or maximum value of the product that can be purchased.
it-IT: Inserisci un prezzo senza il simbolo della valuta (ad es. 10 o 15,99) per impostare un valore minimo e/o massimo del prodotto che può essere acquistato.

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific increments. For example, if you enter 5 then customers must select multiples of 5, 10, 15, etc. before they can complete their order.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare in incrementi specifici. Ad esempio, se inserisci 5, i clienti devono selezionare multipli di 5, 10, 15, ecc. prima di poter completare il loro ordine.

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific increments. For example, if you enter 5 then customers must add the product in multiples of 5, 10, 15, etc. before they can complete their order
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare in incrementi specifici. Ad esempio, se inserisci 5, i clienti devono aggiungere il prodotto in multipli di 5, 10, 15, ecc. prima di poter completare il loro ordine

en: Enter a whole number to set a minimum and/or maximum number of the variation that can be purchased.
it-IT: Inserisci un numero intero per impostare un numero minimo e/o massimo della variazione che può essere acquistata.

en: Enter a price without the currency symbol (e.g. 10 or 15.99) to set a minimum and/or maximum value of the variation that can be purchased.
it-IT: Inserisci un prezzo senza il simbolo della valuta (ad es. 10 o 15,99) per impostare un valore minimo e/o massimo della variazione che può essere acquistata.

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific increments. For example, if you enter 5 then customers must add the variation in multiples of 5, 10, 15, etc. before they can complete their order.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare in incrementi specifici. Ad esempio, se inserisci 5, i clienti devono aggiungere la variazione in multipli di 5, 10, 15, ecc. prima di poter completare il loro ordine.

en: This can be overridden for specific variations.
it-IT: Questo può essere sovrascritto per variazioni specifiche.

en: Quantity manager
it-IT: Gestore quantità

en: Quantity Manager
it-IT: Gestore Quantità

en: The following options control the WooCommerce Quantity Manager extension.
it-IT: Le seguenti opzioni controllano l'estensione WooCommerce Quantity Manager.

en: Order quantity rules
it-IT: Regole di quantità dell'ordine

en: Enter a whole number to set a minimum and/or maximum number of items that can be purchased in the entire cart. This can be overridden for specific categories, products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per impostare un numero minimo e/o massimo di articoli che possono essere acquistati nell'intero carrello. Questo può essere sovrascritto per categorie, prodotti o variazioni specifiche.

note: translators: %s: WooCommerce Currency Symbol
en: Order value rules (%s)
it-IT: Regole del valore dell'ordine (%s)

en: Enter a price without the currency symbol (e.g. 10 or 15.99) to set a minimum and/or maximum value for the entire cart. This can be overridden for specific categories, products or variations.
it-IT: Inserisci un prezzo senza il simbolo della valuta (ad es. 10 o 15,99) per impostare un valore minimo e/o massimo per l'intero carrello. Questo può essere sovrascritto per categorie, prodotti o variazioni specifiche.

en: Global default quantity
it-IT: Quantità predefinita globale

en: Choose a default quantity for all your products. You can override this for individual categories/products.
it-IT: Scegli una quantità predefinita per tutti i tuoi prodotti. Puoi sovrascrivere questo per categorie/prodotti individuali.

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific quantity increments. For example, if you enter 5 then this will force quantity groupings of 5, 10, 15, 20, etc. This can be overridden for specific categories, products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare in incrementi specifici di quantità. Ad esempio, se inserisci 5, questo costringerà a raggruppamenti di quantità di 5, 10, 15, 20, ecc. Questo può essere sovrascritto per categorie, prodotti o variazioni specifiche.

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific quantity increments. For example, if you enter 5 then each product can only be bought in a quantity of 5, 10, 15, 20, etc. This can be overridden for specific categories, products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per costringere i clienti ad acquistare in incrementi specifici di quantità. Ad esempio, se inserisci 5, ogni prodotto può essere acquistato solo in quantità di 5, 10, 15, 20, ecc. Questo può essere sovrascritto per categorie, prodotti o variazioni specifiche.

en: Step value calculation
it-IT: Calcolo del valore del passo

en: Individual products/variations
it-IT: Prodotti/varianti individuali

en: Share across multiple products
it-IT: Condividi tra più prodotti

en: Choose whether to enforce the quantity step value individually for each product/variation, or to share it so that customers can combine multiple products to meet the required step value.
it-IT: Scegli se applicare il valore del passo di quantità individualmente per ogni prodotto/variante, oppure condividerlo in modo che i clienti possano combinare più prodotti per soddisfare il valore di passo richiesto.

en: Everyone
it-IT: Tutti

en: Selected roles
it-IT: Ruoli selezionati

en: Do you want to show this to all users?
it-IT: Vuoi mostrare questo a tutti gli utenti?

en: Select roles&hellip;
it-IT: Seleziona ruoli&hellip;

en: Select which roles the quantity rules will apply to. This will affect all your quantity rules, including those for individual categories, products and variations.
it-IT: Seleziona a quali ruoli si applicheranno le regole di quantità. Questo influenzerà tutte le tue regole di quantità, comprese quelle per categorie, prodotti e varianti individuali.

note: translators: %1: Product categories admin page link %2: Products admin page link
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! Your global quantity rules will start working straight away. You can also add quantity rules for specific %1$s and %2$s.
it-IT: Congratulazioni, hai finito di configurare il plugin! Le tue regole di quantità globali inizieranno a funzionare immediatamente. Puoi anche aggiungere regole di quantità per specifici %1$s e %2$s.

en: categories
it-IT: categorie

note: translators: Unit string for global rules
en: products
it-IT: prodotti

en: Start adding quantity rules in no time.
it-IT: Inizia ad aggiungere regole di quantità in un attimo.

en: Use this setup wizard to add some global quantity rules to your store. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also set quantity rules for specific categories and products.
it-IT: Usa questa procedura guidata di configurazione per aggiungere alcune regole di quantità globali al tuo negozio. Puoi modificare queste opzioni in seguito nella pagina delle impostazioni del plugin o rilanciando la procedura guidata di configurazione. Puoi anche impostare regole di quantità per categorie e prodotti specifici.

en: Cart Rules
it-IT: Regole del Carrello

en: Do you want to set minimum or maximum quantity rules for the entire cart?
it-IT: Vuoi impostare regole di quantità minime o massime per l'intero carrello?

en: Order Quantity Rules
it-IT: Regole di Quantità dell'Ordine

en: Minimum
it-IT: Minimo

en: Maximum
it-IT: Massimo

note: translators: %s: WooCommerce Currency Symbol
en: Minimum (%s)
it-IT: Minimo (%s)

note: translators: %s: WooCommerce Currency Symbol
en: Maximum (%s)
it-IT: Massimo (%s)

en: Invalid quantity rules provided.
it-IT: Regole di quantità non valide fornite.

en: Invalid value rules provided.
it-IT: Regole di valore non valide fornite.

en: Defaults & Step Values
it-IT: Valori predefiniti & valori di passo

en: You can also set a default quantity value and force customers to buy in specific quantity increments.
it-IT: Puoi anche impostare un valore predefinito per la quantità e obbligare i clienti ad acquistare in incrementi di quantità specifici.

en: Quantity Defaults & Step Values
it-IT: Valori predefiniti per la quantità & valori di passo

en: Enter a whole number to force customers to purchase in specific quantity increments. This can be overridden for specific categories, products or variations.
it-IT: Inserisci un numero intero per obbligare i clienti ad acquistare in incrementi di quantità specifici. Questo può essere sovrascritto per categorie, prodotti o variazioni specifiche.

en: Please enter a whole number for the default quantity.
it-IT: Si prega di inserire un numero intero per la quantità predefinita.

en: Please enter a whole number for the quantity step
it-IT: Si prega di inserire un numero intero per il passo della quantità

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo negozio con questi fantastici plugin di Barn2.

note: translators: 2: Global cart value rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. between $1 and $5
en: Your cart total must be %2$s before you can complete your order.
it-IT: Il totale del tuo carrello deve essere %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 2: Global cart quantity rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. 'between 2 and 3 products'
en: Your cart must contain %2$s before you can complete your order.
it-IT: Il tuo carrello deve contenere %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Product name 2: Quantity step translators: 1: Product name 2: The quantity step translators: 1: Product name 2: Quantity step rule value
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s before you can complete your order.
it-IT: La quantità di &quot;%1$s&quot; deve essere un multiplo di %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 2: Quantity step
en: The quantity in your cart must be a multiple of %2$s before you can complete your order.
it-IT: La quantità nel tuo carrello deve essere un multiplo di %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Category name 2: Category cart value rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. between $1 and $5
en: Your total spend from the &quot;%1$s&quot; category must be %2$s before you can complete your order.
it-IT: La tua spesa totale dalla categoria &quot;%1$s&quot; deve essere %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Category name 2: Category cart quantity rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. 'between 2 and 3 items' or 'more than 4 items'
en: Your cart must contain %2$s from the &quot;%1$s&quot; category before you can complete your order.
it-IT: Il tuo carrello deve contenere %2$s dalla categoria &quot;%1$s&quot; prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Category name 2: Quantity step
en: The quantity of the &quot;%1$s&quot; category must be a multiple of %2$s before you can complete your order.
it-IT: La quantità della categoria &quot;%1$s&quot; deve essere un multiplo di %2$s prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Product name 2: Product cart value rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. 'between $100 and $500' or 'more than $100'
en: You must spend %2$s on &quot;%1$s&quot; before you can complete your order.
it-IT: Devi spendere %2$s su &quot;%1$s&quot; prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 1: Product name 2: Product cart quantity rules comparison string. These are seperately translatable. e.g. 'between 2 and 3 units' or 'less than 3 units'
en: Your cart must contain %2$s of &quot;%1$s&quot; before you can complete your order.
it-IT: Il tuo carrello deve contenere %2$s di &quot;%1$s&quot; prima di poter completare il tuo ordine.

note: translators: 2: Global cart max value rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because the cart value must be less than %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché il valore del carrello deve essere inferiore a %2$s.

note: translators: 2: Global cart max quantity rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because the cart has a maximum quantity of %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché il carrello ha una quantità massima di %2$s.

note: translators: 2: Quantity step rule value 3: Product name
en: &quot;%3$s&quot; must be added in multiples of %2$s.
it-IT: &quot;%3$s&quot; deve essere aggiunto in multipli di %2$s.

note: translators: 1: Category name 2: Category cart max value rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because the value of items from the %1$s category must be less than %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché il valore degli articoli della categoria %1$s deve essere inferiore a %2$s.

note: translators: 1: Category name 2: Category cart quantity rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because your cart cannot contain more than %2$s products from the %1$s category.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché il tuo carrello non può contenere più di %2$s prodotti della categoria %1$s.

note: translators: 2: Product cart max value rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because it has a maximum value of %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché ha un valore massimo di %2$s.

note: translators: 2: Product cart quantity rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because it has a maximum quantity of %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché ha una quantità massima di %2$s.

note: translators: 1: Variable product name 2: Product cart max value rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because &quot;%1$s&quot; has a maximum value of %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché &quot;%1$s&quot; ha un valore massimo di %2$s.

note: translators: 1: Variable product name 2: Product cart quantity rule 3: Product name
en: You cannot add &quot;%3$s&quot; because &quot;%1$s&quot; has a maximum quantity of %2$s.
it-IT: Non puoi aggiungere &quot;%3$s&quot; perché &quot;%1$s&quot; ha una quantità massima di %2$s.

note: translators: 1: Variable product name 2: Quantity step rule value
en: &quot;%1$s&quot; must be added in multiples of %2$s.
it-IT: &quot;%1$s&quot; deve essere aggiunto in multipli di %2$s.

note: translators: 1: WooCommerce Currrency Symbol 2: Min Amount 3: Max Amount
en: between %1$s%2$s and %1$s%3$s
it-IT: tra %1$s%2$s e %1$s%3$s

note: translators: 1: WooCommerce Currrency Symbol 2: Max Amount
en: %1$s%2$s or less
it-IT: %1$s%2$s o meno

note: translators: 1: WooCommerce Currrency Symbol 2: Min Amount
en: at least %1$s%2$s
it-IT: almeno %1$s%2$s

note: translators: 1: Min Amount 2: Max Amount 3: Unit string, seperately translatable
en: between %1$s and %2$s %3$s
it-IT: tra %1$s e %2$s %3$s

note: translators: 1: Max Amount 2: Unit string, seperately translatable
en: %1$s %2$s or less
it-IT: %1$s %2$s o meno

note: translators: 1: Min Amount 2: Unit string, seperately translatable
en: at least %1$s %2$s
it-IT: almeno %1$s %2$s

note: translators: Unit string for category rules
en: items
it-IT: articoli

note: translators: Unit string for product simple rules translators: Unit string for product variable rules translators: Unit string for product variation rules
en: units
it-IT: unità

en: Invalid type provided for quantity key request.
it-IT: Tipo non valido fornito per la richiesta della chiave quantità.

en: Invalid context provided for quantity key request.
it-IT: Contesto non valido fornito per la richiesta della chiave quantità.

en: Guest
it-IT: Ospite
