WooCommerce Product Table 4.3.5 - en to ja translation catalogue (486 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Product Table
ja: WooCommerce商品テーブル

note: Description of the plugin
en: Display and purchase WooCommerce products from a searchable and sortable table. Filter by anything.
ja: 検索可能でソート可能なテーブルからWooCommerce製品を表示および購入します。任意の条件でフィルタリングします。

note: Author of the plugin
en: Barn2 Plugins
ja: Barn2プラグイン

en: [View page]
ja: [ページを表示]

en: Size
ja: サイズ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Settings
ja: 設定

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
ja: %sのドキュメントを表示

en: Docs
ja: ドキュメント

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
ja: %1$syour license key%2$sをアクティブ化して更新を有効にします。

en: Auto-updates unavailable.
ja: 自動更新は利用できません。

en: License key successfully activated.
ja: ライセンスキーが正常にアクティブ化されました。

en: There was an error activating your license key.
ja: ライセンスキーのアクティブ化中にエラーが発生しました。

en: License key successfully deactivated.
ja: ライセンスキーが正常に無効化されました。

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
ja: ライセンスキーの無効化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: The license key looks good!
ja: ライセンスキーは正常です！

en: There's a problem with your license key.
ja: ライセンスキーに問題があります。

en: License key
ja: ライセンスキー

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
ja: ライセンスキーは、注文確認メールに含まれています。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Check
ja: 確認

en: Activate
ja: アクティブ化

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: License key deactivated.
ja: ライセンスキーが無効になりました。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
ja: %1$sをインストールしていただきありがとうございます。最初に、%2$sライセンスキーを入力してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
ja: %1$sのライセンスキーは期限切れです。%2$sここをクリックして20%%割引で更新してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
ja: %1$sの有効なライセンスはありません。プラグインを使用し続けるには、%2$s新しいライセンスキーを購入してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
ja: %1$s - あなたのサイトは新しいドメインに移動しました。ライセンスキーを%2$s再アクティブ化してください%3$s。

en: An error has occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your license key is active.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブです。

en: Please enter your license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Your license key is invalid.
ja: あなたのライセンスキーは無効です。

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
ja: 無効なライセンスキー - 注文確認メールまたは%1$sアカウント%2$sを確認してください。

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
ja: アクティブ化のためのURLが提供されていません。サポートにお問い合わせください。

en: License key mismatch, please contact support.
ja: ライセンスキーが一致しません。サポートにお問い合わせください。

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
ja: このライセンスはバンドル製品用であり、アクティブ化できません。

en: Your license key is not valid for this plugin.
ja: あなたのライセンスキーはこのプラグインには無効です。

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
ja[0]: %s サイトがアクティブ

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
ja: あなたのライセンスキーはアクティベーション制限に達しました (%s)。

en: Read more
ja: もっと読む

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
ja: あなたのライセンスキーは %s に期限切れです。

en: Renew now for 20% discount.
ja: 今すぐ更新して20%割引を受けましょう。

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブではありません。再アクティブ化するか、設定を保存してください。

en: Your license key has expired.
ja: あなたのライセンスキーは期限切れです。

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
ja: あなたのライセンスキーは無効になりました。プラグインを引き続き使用するには、%1$spurchase a new license key%2$sをお願いします。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
ja: %1$sはPHP %2$s以上が必要です。ウェブサーバーで使用されているPHPバージョンを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
ja: %1$sはWordPress %2$s以上が必要です。WordPressのインストールを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
ja: %1$sはWordPress %4$s以上が必要です。%2$sWordPressのインストールを%3$s更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
ja: %1$sはWooCommerceがインストールされ、アクティブである必要があります。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
ja: %1$sは%2$sがインストールされ、アクティブである必要があります。%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
ja: %1$sはWooCommerce %2$s以上が必要です。最初にWooCommerceのセットアップを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
ja: %1$sは%2$s %3$s以上が必要です。最初に%4$sWooCommerceのセットアップを%4$sしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
ja: %1$sはEasy Digital Downloadsがインストールされ、アクティブである必要があります。

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
ja: %1$sは次のエラーが発生したため、最初のアクティベーションを完了できませんでした:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
ja: %1$s データベースの更新が必要です

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
ja: <p>%1$sが更新されました！スムーズに動作させるために、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。データベースの更新プロセスはバックグラウンドで実行され、少し時間がかかる場合があるため、しばらくお待ちください。</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
ja: %1$s データベースの更新が完了しました

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
ja: <p>%1$s データベースの更新が完了しました。最新バージョンに更新していただきありがとうございます！</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
ja: この操作を実行するための十分な権限がありません。

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
ja: アップグレードが既に進行中です。完了するまでお待ちください。

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。資格情報を確認してください。

en: You don't have permission to activate the plugin.
ja: プラグインを有効化する権限がありません。

en: You do not have permission to view the setup wizard.
ja: セットアップウィザードを表示する権限がありません。

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

en: Could not find the appropriate step.
ja: 適切なステップが見つかりませんでした。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Invalid action requested.
ja: 無効なアクションが要求されました。

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより %s の既存の設定が上書きされます。続行してもよろしいですか？

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、以下のボタンをクリックしてください。

en: More
ja: もっと見る

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2の素晴らしいプラグインでサイトを強化しましょう。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select an option
ja: オプションを選択してください

en: Author
ja: 著者

en: Status
ja: ステータス

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Date
ja: 日付

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: %s per page
ja: %s ページあたり

en: %s limit
ja: %s 制限

en: The maximum number of %contentType% in one table.
ja: 1つのテーブル内の最大 %contentType% の数。

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Above table
ja: テーブルの上

en: Below table
ja: テーブルの下

en: Above and below table
ja: テーブルの上と下

en: Hidden
ja: 非表示

en: Caching
ja: キャッシング

en: Cache table contents to improve load times.
ja: 読み込み時間を改善するためにテーブルの内容をキャッシュします。

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: If your table uses the "button" column. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
ja: テーブルが「ボタン」列を使用している場合。<a href="%s" target="_blank">続きを読む</a>

en: Plugin parameter is missing from the request.
ja: リクエストからプラグインパラメーターが欠落しています。

en: Plugin successfully activated.
ja: プラグインが正常にアクティブになりました。

en: Something went wrong while downloading or installing the plugin.
ja: プラグインのダウンロードまたはインストール中にエラーが発生しました。

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Tags
ja: タグ

en: Individual %contentType%
ja: 個別の %contentType%

en: MIME type
ja: MIMEタイプ

en: Stock
ja: ストック

en: The table_id parameter is required.
ja: table_id パラメータは必須です。

en: Table successfully deleted
ja: テーブルが正常に削除されました。

en: Please enter a title for your table.
ja: テーブルのタイトルを入力してください。

en: You must add at least one column.
ja: 少なくとも1つの列を追加する必要があります。

en: Please select one or more templates.
ja: 1つ以上のテンプレートを選択してください。

en:  - Copy
ja:  - コピー

en: Table successfully duplicated.
ja: テーブルが正常に複製されました。

en: Error while duplicating table.
ja: テーブルの複製中にエラーが発生しました。

en: The post_type parameter was empty.
ja: post_type パラメータが空でした。

en: The taxonomy parameter was empty.
ja: taxonomy パラメータが空でした。

note: translators: %d: The ID of the product table that could not be found
en: The product table (ID:%d) could not be found.
ja: 製品テーブル (ID:%d) が見つかりませんでした。

note: translators: %d: The ID of the posts table that could not be found
en: The posts table (ID:%d) could not be found.
ja: 投稿テーブル (ID:%d) が見つかりませんでした。

en: Columns
ja: 列

en: Table columns
ja: テーブルの列

en: Next, choose which columns to display in the table.
ja: 次に、テーブルに表示する列を選択します。

note: translators: %s: Link to the responsive visibility documentation
en: Control which devices the column appears on. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
ja: 列が表示されるデバイスを制御します。<a href="%s" target="_blank">詳細を読む</a>

note: translators: %s: Link to the responsive priority documentation
en: Control the order in which columns are 'collapsed' on smaller screens. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
ja: 小さい画面で列が「折りたたまれる」順序を制御します。<a href="%s" target="_blank">詳細を読む</a>

en: The table_id parameter is missing.
ja: table_idパラメータが欠けています。

en: Create
ja: 作成

en: Create a table
ja: テーブルを作成

en: Select a content type
ja: コンテンツタイプを選択

en: Table name
ja: テーブル名

en: Give your table a friendly name to help you identify it later (e.g. "Posts in the Weddings category")
ja: 後で識別できるように、テーブルに親しみやすい名前を付けてください（例: "結婚式カテゴリの投稿"）

en: Name
ja: 名前

en: What type of content do you want to display?
ja: 表示したいコンテンツのタイプは何ですか？

en: Please enter a name for the table and select a content type.
ja: テーブルの名前を入力し、コンテンツタイプを選択してください。

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the %contentType%.
ja: フィルターはテーブルの上部に表示され、ユーザーが%contentType%を検索し、絞り込むのに役立ちます。

en: Which filters do you want to display?
ja: どのフィルターを表示しますか？

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Optimize your table load times.
ja: テーブルの読み込み時間を最適化します。

en: Lazy load
ja: 遅延読み込み

en: Load table one page at a time
ja: テーブルを1ページずつ読み込む

en: Enable this if the table will contain a large number of %contentType%.
ja: テーブルに大量の %contentType% が含まれる場合はこれを有効にしてください。

en: %contentTypeUpper% limit
ja: %contentTypeUpper% 制限

en: Refine
ja: 絞り込み

en: Select your %contentType%
ja: %contentType% を選択してください

en: Which %s do you want to display?
ja: どの %s を表示しますか？

en: Custom field must contain both the name and value.
ja: カスタムフィールドには名前と値の両方を含める必要があります。

en: Sort
ja: 並べ替え

en: How do you want to sort your %contentType%?
ja: %contentType% をどのように並べ替えますか？

en: Sort by
ja: 並べ替え基準

en: Sort direction
ja: 並べ替え方向

en: Automatic
ja: 自動

en: Ascending (A to Z, old to new)
ja: 昇順 (A から Z、古いものから新しいもの)

en: Descending (Z to A, new to old)
ja: 降順 (Z から A、新しいものから古いもの)

en: Welcome to Posts Table Pro
ja: Posts Table Pro へようこそ

en: Create and display beautiful tables of your website content
ja: ウェブサイトのコンテンツの美しいテーブルを作成して表示します

en: No license details provided. Please enter a license.
ja: ライセンスの詳細が提供されていません。ライセンスを入力してください。

en: Please validate your license.
ja: ライセンスを検証してください。

en: Add New
ja: 新規追加

en: Tables
ja: テーブル

en: Button
ja: ボタン

en: Last modified date
ja: 最終更新日

en: Combined column
ja: 結合列

en: Product tables
ja: 商品テーブル

en: Looking for the product table settings? They have moved to a <a href="%1$s">new location</a>. Refer to the <a href="%2$s" target="_blank">documentation</a> for help using the new Product Table builder.
ja: 商品テーブルの設定を探していますか？それらは<a href="%1$s">新しい場所</a>に移動しました。新しい商品テーブルビルダーの使用に関するヘルプは<a href="%2$s" target="_blank">ドキュメント</a>を参照してください。

en: Product tables settings
ja: 商品テーブル設定

en: The following options control the WooCommerce Product Table extension.
ja: 以下のオプションはWooCommerce商品テーブル拡張機能を制御します。

en: Shop integration
ja: ショップ統合

en: Replace the following WooCommerce pages with a product table.
ja: 以下のWooCommerceページを商品テーブルに置き換えます。

en: Use table layout for
ja: のテーブルレイアウトを使用

en: Shop page
ja: ショップページ

en: Product search results
ja: 商品検索結果

en: Product categories
ja: 商品カテゴリ

en: Product tags
ja: 商品タグ

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: Table content
ja: テーブル内容

note: translators: 1: help link open tag, 2: help link close tag.
en: You can override any of the settings below for individual tables by %1$sadding options%2$s to the shortcode or block.
ja: 以下の設定を個々のテーブルに対して%1$sオプションを追加することで%2$s上書きすることができます。

en: Enter the columns for your product tables.
ja: 商品テーブルの列を入力してください。

en: Description length
ja: 説明の長さ

en: words
ja: 単語

en: Enter -1 to show the full product description including formatting.
ja: -1を入力すると、書式を含む完全な製品説明が表示されます。

en: Product links
ja: 製品リンク

en: Include links to the single product page and taxonomy archives.
ja: 単一製品ページと分類アーカイブへのリンクを含めます。

en: Use 'all' to enable all links, 'none' to hide them, or a comma-separated list of: 'sku', 'name', 'image', 'tags', 'categories', 'terms', or 'attributes'
ja: すべてのリンクを有効にするには'all'を、非表示にするには'none'を、または'sku', 'name', 'image', 'tags', 'categories', 'terms', 'attributes'のカンマ区切りリストを使用してください。

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Enter a width x height in pixels, e.g. 70x50, or a standard image size such as 'thumbnail'
ja: 幅 x 高さをピクセル単位で入力してください。例：70x50、または標準の画像サイズ（例：'thumbnail'）

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Load products one page at a time
ja: 製品を1ページずつ読み込みます

en: Enable this if you have many products or experience slow page load times.
ja: 多くの製品がある場合やページの読み込み時間が遅い場合はこれを有効にしてください。

note: translators: 1: Help link open tag, 2: help link close tag
en: Warning: Lazy load has %1$ssome limitations%2$s &mdash; it limits the search, sorting, dropdown filters, and variations.
ja: 警告：レイジーロードには%1$ssome limitations%2$s &mdash; 検索、並べ替え、ドロップダウンフィルター、およびバリエーションに制限があります。

en: Product limit
ja: 製品制限

en: The maximum number of products in one table.
ja: 1つのテーブルにおける最大製品数。

en: Enter -1 to show all products.
ja: すべての製品を表示するには-1を入力してください。

en: Show hidden products
ja: 隠し製品を表示

en: Include hidden products in the table
ja: テーブルに隠し製品を含める

en: Sorting
ja: 並べ替え

en: How to sort products when the table is first loaded.
ja: テーブルが最初に読み込まれたときに製品をどのように並べ替えるか。

en: WooCommerce default
ja: WooCommerceデフォルト

en: Price
ja: 価格

en: Popularity (sales)
ja: 人気（売上）

en: Average rating
ja: 平均評価

en: Date added
ja: 追加日

en: Date modified
ja: 変更日

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Other
ja: その他

en: Sort column
ja: ソート列

en: Enter a column name, e.g. description, att:size. Only applied when lazy load is disabled.
ja: 列名を入力してください。例：description, att:size。遅延読み込みが無効になっている時のみ適用されます。

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
ja: 昇順（AからZ、1から99）

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
ja: 降順（ZからA、99から1）

en: Search and filter
ja: 検索とフィルタ

en: How customers search and filter products.
ja: 顧客が商品を検索およびフィルタする方法。

en: Product filters
ja: 商品フィルタ

en: Disabled
ja: 無効

en: Show based on table content
ja: テーブルの内容に基づいて表示

en: Custom
ja: カスタム

en: Filter the table by category, tag, attribute or taxonomy.
ja: カテゴリ、タグ、属性、または分類によってテーブルをフィルタします。

en: Custom filters
ja: カスタムフィルタ

en: Enter the filters as a comma-separated list.
ja: フィルタをカンマ区切りのリストとして入力してください。

en: E.g. categories,tags,att:color
ja: 例：categories,tags,att:color

en: Display a search box above your product tables
ja: 製品テーブルの上に検索ボックスを表示

en: Number of products found
ja: 見つかった製品の数

en: Reset search
ja: 検索をリセット

en: Show a link to reset the search
ja: 検索をリセットするリンクを表示

en: Add to cart
ja: カートに追加

en: How customers buy products from the table.
ja: 顧客がテーブルから製品を購入する方法。

en: Add to cart method
ja: カートに追加する方法

en: Cart buttons
ja: カートボタン

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Cart buttons and checkboxes
ja: カートボタンとチェックボックス

en: Quantities
ja: 数量

en: Show a quantity picker for each product
ja: 各製品の数量ピッカーを表示

en: Variations
ja: バリエーション

en: Show as dropdown lists
ja: ドロップダウンリストとして表示

en: Show one variation per row
ja: 1行ごとに1つのバリエーションを表示

en: Read More button linking to the product page
ja: 製品ページへのリンクがある「もっと読む」ボタン

en: How to display the options for variable products.
ja: 変数製品のオプションを表示する方法。

en: Variation name format
ja: バリエーション名の形式

en: Full (product name + attributes)
ja: フル（製品名 + 属性）

en: Attributes only
ja: 属性のみ

en: Product name only
ja: 製品名のみ

en: Multi-select cart button
ja: 複数選択カートボタン

en: The location of the cart button when ordering multiple products using checkboxes.
ja: チェックボックスを使用して複数の製品を注文する際のカートボタンの位置。

en: Multi-select cart button text
ja: 複数選択カートボタンテキスト

en: Pagination
ja: ページネーション

en: How to paginate products when there are multiple pages of results.
ja: 結果が複数ページある場合の製品のページネーション方法。

en: Products per page
ja: ページあたりの製品数

en: The number of products per page of results.
ja: 結果のページあたりの製品数。

en: Enter -1 to show all products on a single page.
ja: 全ての製品を1ページに表示するには-1を入力してください。

en: Products per page control
ja: ページあたりの製品数コントロール

en: Allow customers to adjust the number of products per page.
ja: 顧客がページあたりの製品数を調整できるようにする。

en: Pagination buttons
ja: ページネーションボタン

en: Pagination type
ja: ページネーションタイプ

en: Page numbers
ja: ページ番号

en: Prev - Next
ja: 前へ - 次へ

en: Prev - Page numbers - Next
ja: 前へ - ページ番号 - 次へ

en: First - Prev - Next - Last
ja: 最初 - 前へ - 次へ - 最後

en: First - Prev - Page numbers - Next - Last
ja: 最初 - 前へ - ページ番号 - 次へ - 最後

en: Design
ja: デザイン

en: Customize the design of the table.
ja: テーブルのデザインをカスタマイズします。

en: Default
ja: デフォルト

en: Borders
ja: 境界線

en: External border icon
ja: 外部境界線アイコン

en: External
ja: 外部

en: The border for the outer edges of the table.
ja: テーブルの外側の端のための境界線。

en: Width
ja: 幅

note: translators: 'Header' in this context refers to the heading row of a table.
en: Header border icon
ja: ヘッダー境界線アイコン

note: translators: 'Header' in this context refers to the heading row of a table.
en: Header
ja: ヘッダー

en: The border for the bottom of the header row.
ja: ヘッダー行の下部のための境界線。

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Cell border icon
ja: セル境界線アイコン

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Body
ja: 本体

en: The border between cells in your table.
ja: テーブル内のセル間の境界線。

en: Header background color
ja: ヘッダー背景色

en: Color
ja: 色

en: Header text
ja: ヘッダーテキスト

en: Body background color
ja: 本体背景色

en: Body text
ja: 本体テキスト

en: Advanced
ja: 高度な

en: Use AJAX when adding to the cart
ja: カートに追加するときにAJAXを使用する

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show shortcodes, HTML and other formatting in the table
ja: テーブルにショートコード、HTML、およびその他のフォーマットを表示

en: Image lightbox
ja: 画像ライトボックス

en: Show product images in a lightbox
ja: ライトボックスで商品画像を表示

en: Cache table contents to improve load times
ja: キャッシュテーブルの内容をキャッシュして読み込み時間を改善

en: Cache expiration
ja: キャッシュの有効期限

en: hours
ja: 時間

en: Your data will be refreshed after this length of time.
ja: この時間が経過した後にデータが更新されます。

en: Product Tables
ja: 商品テーブル

en: Use this page to configure default settings which will apply to all product tables.
ja: このページを使用して、すべての商品テーブルに適用されるデフォルト設定を構成します。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Clear Cache
ja: キャッシュをクリア

en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

en: Cache cleared.
ja: キャッシュがクリアされました。

en: Choose whether to use the default design, select a template or customize it to suit your requirements.
ja: デフォルトデザインを使用するか、テンプレートを選択するか、要件に合わせてカスタマイズするかを選択してください。

en: Templates
ja: テンプレート

en: Choose a template and/or customize the styles below. Any settings you leave blank will default to your theme styles.
ja: テンプレートを選択し、必要に応じてスタイルをカスタマイズしてください。空白の設定はテーマスタイルのデフォルトになります。

en: Minimal
ja: ミニマル

en: Dark
ja: ダーク

en: Neutral
ja: ニュートラル

en: Rounded
ja: 丸みを帯びた

en: Delicate
ja: 繊細な

en: Nature
ja: 自然

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Horizontal cell border icon
ja: 水平セルボーダーアイコン

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Horizontal cell
ja: 水平セル

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Vertical cell border icon
ja: 垂直セルボーダーアイコン

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Vertical cell
ja: 垂直セル

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Button border icon
ja: ボタンボーダーアイコン

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Bottom
ja: 下

note: translators: 'Header' in this context refers to the heading row of a table.
en: Cell
ja: セル

en: Fonts
ja: フォント

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Main button font
ja: メインボタンフォント

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Disable button font
ja: 無効ボタンフォント

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Quantity
ja: 数量

en: Button backgrounds
ja: ボタンの背景

en: Main button
ja: メインボタン

en: Main button hover
ja: メインボタンホバー

en: Disable button
ja: 無効ボタン

en: Search
ja: 検索

en: Background
ja: 背景

en: Font
ja: フォント

en: Border
ja: ボーダー

en: Dropdowns
ja: ドロップダウン

en: Cell backgrounds
ja: セルの背景

en: No alternate
ja: 代替なし

en: Alternate rows
ja: 代替行

en: Alternate columns
ja: 代替列

en: Corner style
ja: コーナースタイル

en: Theme default
ja: テーマのデフォルト

en: Square corners
ja: 四角いコーナー

en: Rounded corners
ja: 丸みを帯びたコーナー

en: Fully rounded corners
ja: 完全に丸みを帯びたコーナー

en: Product search
ja: 商品の検索

en: Responsive options
ja: レスポンシブオプション

en: Uninstalling WooCommerce Product Table
ja: WooCommerce製品テーブルのアンインストール

en: Show sticky header
ja: 固定ヘッダーを表示

en: Show sticky header in the table
ja: テーブル内に固定ヘッダーを表示

en: If the sticky header option in your theme is conflicting with the sticky header in the product table, then use the Scroll Offset option to fix this.
ja: テーマ内の固定ヘッダーオプションが製品テーブルの固定ヘッダーと競合している場合は、スクロールオフセットオプションを使用して修正してください。

en: Hide table header
ja: テーブルヘッダーを非表示

en: Hide column headings at the top of the table
ja: テーブルの上部にある列見出しを非表示にする

en: Show table footer
ja: テーブルのフッターを表示する

en: Show column headings at the bottom of the table as well as the top
ja: テーブルの下部にも列見出しを表示する

en: Scroll offset
ja: スクロールオフセット

en: Change the height that the page scrolls to when you move between pages in the product table.
ja: 製品テーブル内のページ間を移動するときにスクロールする高さを変更します。

en: Add to cart button
ja: カートに追加ボタン

en: Multi add to cart button
ja: 複数カートに追加ボタン

en: Multi add to cart button - products selected
ja: 複数カートに追加ボタン - 選択された製品

en: Use the placeholder {items} for the number of selected items, {total} for the selected total, and {total_rounded} for the selected total rounded up or down.
ja: 選択されたアイテムの数にはプレースホルダー {items} を、選択された合計には {total} を、切り上げまたは切り下げされた選択された合計には {total_rounded} を使用してください。

en: Singular Text
ja: 単数テキスト

en: Plural Text
ja: 複数テキスト

en: Multi add to cart location
ja: 複数カートに追加する場所

en: The location of the cart button when ordering multiple products at once.
ja: 複数の製品を一度に注文する際のカートボタンの位置。

en: Select all
ja: すべて選択

en: Display a link to select all products in the table header
ja: テーブルヘッダーにすべての製品を選択するためのリンクを表示する

en: Responsive display
ja: レスポンシブ表示

en: Click a plus icon to display a child row
ja: 子行を表示するためにプラスアイコンをクリックします

en: Expand all child rows automatically
ja: すべての子行を自動的に展開する

en: Click a plus icon to open a modal window
ja: モーダルウィンドウを開くためにプラスアイコンをクリックします

en: How extra data is displayed when there are too many columns to fit in the table.
ja: テーブルに収まるには列が多すぎる場合に、追加データがどのように表示されるか。

en: Accent-Insensitive search
ja: アクセントを無視した検索

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
ja: レイジーロードが無効なとき、検索がアクセント付きとアクセントなしの文字に一致するようにします

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for 'Zurich' will also match 'Zürich' in the table.
ja: これを有効にすると、検索がアクセント付きの文字とそのアクセントなしの対応物に一致します。例えば、'Zurich'を検索すると、テーブル内の'Zürich'にも一致します。

en: Diacritics sorting
ja: ダイアクリティカルソート

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
ja: レイジーロードが無効なとき、アクセント付き文字のソートを改善します

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, 'árvíztűrő' will be sorted with 'A' words instead of after 'Z'.
ja: これを有効にすると、アクセント付き文字を自然にソートします。例えば、'árvíztűrő'は、'Z'の後ではなく、'A'の単語と一緒にソートされます。

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: No products message
ja: 製品がありません

en: No products filtered message
ja: フィルタリングされた製品がありません

en: Delete data on uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除

en: Permanently delete all WooCommerce Product Table settings and data when uninstalling the plugin
ja: プラグインをアンインストールする際に、すべてのWooCommerce製品テーブルの設定とデータを完全に削除します

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Content
ja: コンテンツ

en: Select your products
ja: 製品を選択

en: Location
ja: 場所

en: Select the shop templates where you want to display this table.
ja: このテーブルを表示したいショップテンプレートを選択してください。

en: Which products?
ja: どの製品ですか？

en: Select templates
ja: テンプレートを選択

en: Give your table a name to help you identify it later (e.g. “Products in the Clothing category”)
ja: 後で識別するのに役立つように、テーブルに名前を付けてください（例：“衣料品カテゴリの製品”）

en: How do you want to add the table to your store?
ja: テーブルをストアに追加する方法は？

en: Display
ja: 表示

en: Add to a page using a block or shortcode
ja: ブロックまたはショートコードを使用してページに追加

en: Display on a shop page (e.g. main storefront, category page, etc.)
ja: ショップページに表示（例：メインストアフロント、カテゴリページなど）

en: Please enter a name for the table.
ja: テーブルの名前を入力してください。

en: Search & Sort
ja: 検索＆amp; 並べ替え

en: Search and sort
ja: 検索と並べ替え

en: Enable filter dropdowns
ja: フィルタードロップダウンを有効にする

en: Search filters
ja: 検索フィルター

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add %s to a sidebar.
ja: フィルターはテーブルの上に表示され、ユーザーが製品を検索し絞り込むのに役立ちます。また、%sをサイドバーに追加することもできます。

en: filter widgets
ja: フィルタウィジェット

note: translators: 1: Help link open tag, 2: help link close tag
en: Lazy load has %1$ssome limitations%2$s for the search, sorting and filters.
ja: レイジーロードには、検索、並べ替え、フィルターに%1$sいくつかの制限%2$sがあります。

en: Lazy load is not compatible with "Show one variation per row" for variations. Standard loading will be used.
ja: レイジーロードは、バリエーションの「行ごとに1つのバリエーションを表示」と互換性がありません。標準読み込みが使用されます。

en: Welcome to WooCommerce Product Table
ja: WooCommerce製品テーブルへようこそ

en: This wizard will guide you through the plugin setup process.
ja: このウィザードは、プラグインの設定プロセスを案内します。

en: Welcome to %s
ja: ようこそ %s

en: Create and display beautiful tables of your website content.
ja: ウェブサイトコンテンツの美しいテーブルを作成して表示します。

en: Create and manage your product tables on this page. Display them using the Product Table block or shortcode.
ja: このページで製品テーブルを作成および管理します。製品テーブルブロックまたはショートコードを使用して表示します。

en: Wholesale store
ja: 卸売店舗

en: Select a pre-saved product table. Go to Products > Tables to create or edit your tables.
ja: 事前に保存された製品テーブルを選択します。製品 > テーブルに移動して、テーブルを作成または編集します。

en: An interactive product table.
ja: インタラクティブ製品テーブル。

en: Enter a width x height in pixels, e.g. 70x50, or a standard image size such as 'thumbnail'.
ja: 幅 x 高さをピクセル単位で入力してください（例：70x50）または、'サムネイル'などの標準画像サイズを指定してください。

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: View Cart
ja: カートを見る

en: There was an error adding to the cart. Please try again.
ja: カートに追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Please select one or more products.
ja: 1つ以上の製品を選択してください。

en: No product selected. Please try again.
ja: 製品が選択されていません。もう一度お試しください。

en: Please enter a quantity greater than 0.
ja: 0より大きい数量を入力してください。

en: This product is no longer available. Please select an alternative.
ja: この製品はもう利用できません。他の製品を選択してください。

en: True
ja: 真

en: False
ja: 偽

note: translators: %s: rating
en: Rated %s out of 5
ja: 評価 %s / 5

note: translators: The sentence is 'out of 5'. The '%s' characters are replaced with extra HTML text.
en: out of %1$s5%2$s
ja: %1$s5%2$s中

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
ja[0]: %s件の顧客評価に基づく

en: In stock
ja: 在庫あり

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Showing _TOTAL_ products
ja: 表示中の製品数: _TOTAL_

en: 0 products
ja: 0製品

en: (_MAX_ in total)
ja: （合計_MAX_）

en: Show _MENU_ per page
ja: ページあたり_MENU_を表示

en: No matching products
ja: 一致する製品はありません

en: Search:
ja: 検索：

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

en: Next
ja: 次

en: Previous
ja: 前

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
ja: ：列を昇順にソートするにはアクティブにしてください

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
ja: ：列を降順にソートするにはアクティブにしてください

en: Reset
ja: リセット

en: Clear all
ja: すべてクリア

en: Lead Time
ja: リードタイム

en: Product Addons
ja: 製品アドオン

en: These options control the Product Addons extension.
ja: これらのオプションは、製品アドオン拡張を制御します。

en: Addons layout
ja: アドオンレイアウト

en: Vertical
ja: 垂直

en: Horizontal
ja: 水平

en: Should product addons display horizontally or vertically within the table?
ja: 製品アドオンは、テーブル内で水平または垂直に表示すべきですか？

en: Addon options layout
ja: アドオンオプションレイアウト

en: Should individual options for each addon display horizontally or vertically?
ja: 各アドオンの個別オプションは、水平または垂直に表示すべきですか？

en: Quick View
ja: クイックビュー

en: Quick View Pro
ja: クイックビューPro

en: These options control the Quick View Pro extension.
ja: これらのオプションは、クイックビューPro拡張機能を制御します。

en: Replace links to the product page with quick view.
ja: 製品ページへのリンクをクイックビューに置き換えます。

en: Control what happens when clicking on a link to a product.
ja: 製品へのリンクをクリックしたときに何が起こるかを制御します。

en: Wholesale order form
ja: 卸売注文フォーム

en: Request quote
ja: 見積もりをリクエスト

en: Learn more about this important update
ja: この重要なアップデートについて詳しく学ぶ

en: Default table
ja: デフォルトテーブル

en: Shop templates
ja: ショップテンプレート

en: Description
ja: 説明

en: Summary
ja: 概要

en: Updated
ja: 更新日

en: Image
ja: 画像

en: Reviews
ja: レビュー

en: Weight
ja: 重量

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Buy
ja: 購入

en: Details
ja: 詳細

en: Total
ja: 合計

en: Add 1 item for {total}
ja: アイテムを1つ追加して{total}

en: Add {items} items for {total}
ja: {total}のために{items}アイテムを追加

en: The columns option is invalid. Please check you have entered valid column names.
ja: 列オプションが無効です。正しい列名を入力したことを確認してください。

en: [Barn2] Display a list of active filters for your product table.
ja: [Barn2] 製品テーブルのアクティブフィルターのリストを表示します。

en: Product Table: Active Filters
ja: 製品テーブル: アクティブフィルター

en: Active filters
ja: アクティブフィルター

en: Title
ja: タイトル

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
ja: フィルターを削除

note: translators: %s: minimum price
en: Min %s
ja: 最小 %s

note: translators: %s: maximum price
en: Max %s
ja: 最大 %s

en: [Barn2] Display a list of attributes to filter products in your product table.
ja: [Barn2] 製品テーブルで製品をフィルタリングするための属性のリストを表示します。

en: Product Table: Filter by Attribute
ja: 製品テーブル: 属性でフィルタリング

en: Filter by
ja: フィルタリング条件

en: Attribute
ja: 属性

en: Display type
ja: 表示タイプ

en: List
ja: リスト

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Query type
ja: クエリタイプ

note: translators: %s: taxonomy name
en: Any %s
ja: 任意の %s

en: Apply
ja: 適用

en: [Barn2] Display a slider to filter your product table by price.
ja: [Barn2] 価格で製品テーブルをフィルタリングするスライダーを表示します。

en: Product Table: Filter by Price
ja: 製品テーブル: 価格でフィルタリング

en: Filter by price
ja: 価格でフィルタリング

en: Min price
ja: 最小価格

en: Max price
ja: 最大価格

en: Filter
ja: フィルタ

en: Price:
ja: 価格:

en: [Barn2] Display a list of star ratings to filter products in your product table.
ja: [Barn2] 製品テーブルの製品をフィルタリングするための星評価のリストを表示します。

en: Product Table: Filter by Rating
ja: 製品テーブル: 評価でフィルタリング

en: None
ja: なし

[ctx: show all products option]
en: All
ja: すべて

[ctx: thousands separator]
en: ,
ja: 、

[ctx: decimal mark]
en: .
ja: 。

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ja: 一致する項目が見つかりませんでした
