WooCommerce Product Table 4.3.5 - en to da-DK translation catalogue (467 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Product Table
da-DK: WooCommerce Produkt Tabel

note: Description of the plugin
en: Display and purchase WooCommerce products from a searchable and sortable table. Filter by anything.
da-DK: Vis og køb WooCommerce produkter fra en søgbar og sorterbar tabel. Filtrer efter alt.

en: [View page]
da-DK: [Se side]

en: Size
da-DK: Størrelse

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Settings
da-DK: Indstillinger

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
da-DK: Se %s dokumentation

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
da-DK: Aktivér %1$syour license key%2$s for at aktivere opdateringer.

en: Auto-updates unavailable.
da-DK: Automatiske opdateringer er ikke tilgængelige.

en: License key successfully activated.
da-DK: Licensnøgle aktiveret med succes.

en: There was an error activating your license key.
da-DK: Der opstod en fejl under aktiveringen af din licensnøgle.

en: License key successfully deactivated.
da-DK: Licensnøgle deaktiveret med succes.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
da-DK: Der opstod en fejl under deaktiveringen af din licensnøgle, prøv venligst igen.

en: The license key looks good!
da-DK: Licensnøglen ser god ud!

en: There's a problem with your license key.
da-DK: Der er et problem med din licensnøgle.

en: License key
da-DK: Licensnøgle

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
da-DK: Licensnøglen er indeholdt i din ordre bekræftelses-e-mail.

en: License Key
da-DK: Licensnøgle

en: Check
da-DK: Tjek

en: Activate
da-DK: Aktiver

en: Deactivate
da-DK: Deaktiver

en: License key deactivated.
da-DK: Licensnøglen er deaktiveret.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
da-DK: Tak fordi du installerede %1$s. For at komme i gang, venligst %2$s indtast din licensnøgle%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
da-DK: Din licensnøgle til %1$s er udløbet. %2$sKlik her for at forny med 20%% rabat%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
da-DK: Du har ikke længere en gyldig licens til %1$s. Venligst %2$skøb en ny licensnøgle%3$s for at fortsætte med at bruge plugin'et.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
da-DK: %1$s - din side er flyttet til et nyt domæne. Venligst %2$sgenaktiver din licensnøgle%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
da-DK: Der er opstået en fejl, prøv venligst igen.

en: Your license key is active.
da-DK: Din licensnøgle er aktiv.

en: Please enter your license key.
da-DK: Venligst indtast din licensnøgle.

en: Your license key is invalid.
da-DK: Din licensnøgle er ugyldig.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
da-DK: Ugyldig licensnøgle - venligst kontroller din ordre bekræftelses-e-mail eller %1$sKonto%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
da-DK: Ingen URL blev angivet til aktivering, venligst kontakt support.

en: License key mismatch, please contact support.
da-DK: Licensnøgle mismatch, venligst kontakt support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
da-DK: Denne licens er til et samlet produkt og kan ikke aktiveres.

en: Your license key is not valid for this plugin.
da-DK: Din licensnøgle er ikke gyldig for dette plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
da-DK[0]: %s site aktiv
da-DK[1]: %s sites aktive

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
da-DK: Din licensnøgle har nået sin aktiveringsgrænse (%s).

en: Read more
da-DK: Læs mere

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
da-DK: Din licensnøgle udløb den %s.

en: Renew now for 20% discount.
da-DK: Forny nu for 20% rabat.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
da-DK: Din licensnøgle er ikke aktiv. Venligst genaktiver eller gem indstillingerne.

en: Your license key has expired.
da-DK: Din licensnøgle er udløbet.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
da-DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret. Venligst %1$skøb en ny licensnøgle%2$s for at fortsætte med at bruge pluginet.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
da-DK: %1$s kræver PHP %2$s eller højere. Venligst opdater PHP-versionen, der bruges af din webserver.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
da-DK: %1$s kræver WordPress %2$s eller højere. Venligst opdater din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
da-DK: %1$s kræver WordPress %4$s eller højere. Venligst %2$sopdater%3$s din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
da-DK: %1$s kræver, at WooCommerce er installeret og aktiv.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
da-DK: %1$s kræver %2$s at være installeret og aktiv.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
da-DK: %1$s kræver WooCommerce %2$s eller højere. Venligst opdater først din WooCommerce-opsætning.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
da-DK: %1$s kræver %2$s %3$s eller højere. Venligst %4$s din WooCommerce-opsætning først.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
da-DK: %1$s kræver, at Easy Digital Downloads er installeret og aktiv.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
da-DK: %1$s kunne ikke fuldføre sin første aktivering, fordi følgende fejl opstod:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
da-DK: %1$s databaseopdatering kræves

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
da-DK: <p>%1$s er blevet opdateret! For at holde tingene kørende glat, skal vi opdatere din database til den nyeste version. Databaseopdateringsprocessen kører i baggrunden og kan tage lidt tid, så vær venlig at være tålmodig.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
da-DK: %1$s databaseopdatering gennemført

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
da-DK: <p>%1$s databaseopdatering fuldført. Tak for at opdatere til den nyeste version!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da-DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at udføre denne handling.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
da-DK: En opgradering er allerede i gang. Vent venligst, indtil den er fuldført.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
da-DK: Kan ikke oprette forbindelse til filsystemet. Bekræft venligst dine legitimationsoplysninger.

en: You don't have permission to activate the plugin.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at aktivere plugin'et.

en: You do not have permission to view the setup wizard.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at se opsætningsguiden.

en: Authentication required.
da-DK: Godkendelse kræves.

en: Could not find the appropriate step.
da-DK: Kunne ikke finde det passende trin.

en: Please enter a license key.
da-DK: Indtast venligst en licensnøgle.

en: Invalid action requested.
da-DK: Ugyldig anmodning om handling.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
da-DK: %s opsætningsguide

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
da-DK: Advarsel: Dette vil overskrive dine eksisterende indstillinger for %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Setup wizard
da-DK: Opsætningsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
da-DK: Hvis du har brug for at få adgang til opsætningsguiden igen, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: More
da-DK: Mere

en: Extra features
da-DK: Ekstra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr din hjemmeside med disse fantastiske plugins fra Barn2.

en: Ready
da-DK: Klar

en: Setup Complete
da-DK: Opsætning fuldført

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: Select an option
da-DK: Vælg en mulighed

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Custom fields
da-DK: Brugerdefinerede felter

en: Date
da-DK: Dato

en: Custom field
da-DK: Brugerdefineret felt

en: %s per page
da-DK: %s pr. side

en: %s limit
da-DK: %s grænse

en: The maximum number of %contentType% in one table.
da-DK: Det maksimale antal %contentType% i én tabel.

en: Search box
da-DK: Søgefelt

en: Above table
da-DK: Over tabel

en: Below table
da-DK: Under tabel

en: Above and below table
da-DK: Over og under tabel

en: Hidden
da-DK: Skjult

en: Cache table contents to improve load times.
da-DK: Cache tabelindhold for at forbedre indlæsningstider.

en: Button text
da-DK: Knaptekst

en: If your table uses the "button" column. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
da-DK: Hvis din tabel bruger "knap" kolonnen. <a href="%s" target="_blank">Læs mere</a>

en: Plugin parameter is missing from the request.
da-DK: Pluginparameter mangler fra anmodningen.

en: Plugin successfully activated.
da-DK: Plugin aktiveret med succes.

en: Something went wrong while downloading or installing the plugin.
da-DK: Der opstod en fejl under download eller installation af pluginet.

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Individual %contentType%
da-DK: Individuel %contentType%

en: MIME type
da-DK: MIME-type

en: Stock
da-DK: Lager

en: The table_id parameter is required.
da-DK: Parameteren table_id er påkrævet.

en: Table successfully deleted
da-DK: Tabel slettet med succes

en: Please enter a title for your table.
da-DK: Indtast venligst en titel til din tabel.

en: You must add at least one column.
da-DK: Du skal tilføje mindst én kolonne.

en: Please select one or more templates.
da-DK: Vælg venligst en eller flere skabeloner.

en:  - Copy
da-DK:  - Kopi

en: Table successfully duplicated.
da-DK: Tabel duplikeret med succes.

en: Error while duplicating table.
da-DK: Fejl under duplikering af tabel.

en: The post_type parameter was empty.
da-DK: Parameteren post_type var tom.

en: The taxonomy parameter was empty.
da-DK: Parameteren taxonomy var tom.

note: translators: %d: The ID of the product table that could not be found
en: The product table (ID:%d) could not be found.
da-DK: Produktablen (ID:%d) kunne ikke findes.

note: translators: %d: The ID of the posts table that could not be found
en: The posts table (ID:%d) could not be found.
da-DK: Indlægstabellen (ID:%d) kunne ikke findes.

en: Columns
da-DK: Kolonner

en: Table columns
da-DK: Tabelkolonner

en: Next, choose which columns to display in the table.
da-DK: Vælg derefter, hvilke kolonner der skal vises i tabellen.

note: translators: %s: Link to the responsive visibility documentation
en: Control which devices the column appears on. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
da-DK: Kontrolér, hvilke enheder kolonnen vises på. <a href="%s" target="_blank">Læs mere</a>

note: translators: %s: Link to the responsive priority documentation
en: Control the order in which columns are 'collapsed' on smaller screens. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
da-DK: Kontrolér den rækkefølge, hvori kolonnerne bliver 'foldet sammen' på mindre skærme. <a href="%s" target="_blank">Læs mere</a>

en: The table_id parameter is missing.
da-DK: Parameteren table_id mangler.

en: Create
da-DK: Opret

en: Create a table
da-DK: Opret en tabel

en: Select a content type
da-DK: Vælg en indholdstype

en: Table name
da-DK: Tabelnavn

en: Give your table a friendly name to help you identify it later (e.g. "Posts in the Weddings category")
da-DK: Giv din tabel et venligt navn for at hjælpe dig med at identificere den senere (f.eks. "Indlæg i kategorien Bryllupper")

en: Name
da-DK: Navn

en: What type of content do you want to display?
da-DK: Hvilken type indhold vil du vise?

en: Please enter a name for the table and select a content type.
da-DK: Angiv venligst et navn til tabellen og vælg en indholdstype.

en: Filters
da-DK: Filtre

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the %contentType%.
da-DK: Filtre vises over tabellen og hjælper brugerne med at søge og forfine %contentType%.

en: Which filters do you want to display?
da-DK: Hvilke filtre vil du vise?

en: Performance
da-DK: Ydelse

en: Optimize your table load times.
da-DK: Optimer dine tabelindlæsningstider.

en: Load table one page at a time
da-DK: Indlæs tabel én side ad gangen

en: Enable this if the table will contain a large number of %contentType%.
da-DK: Aktivér dette, hvis tabellen vil indeholde et stort antal af %contentType%.

en: %contentTypeUpper% limit
da-DK: %contentTypeUpper% grænse

en: Refine
da-DK: Forfin

en: Select your %contentType%
da-DK: Vælg dit %contentType%

en: Which %s do you want to display?
da-DK: Hvilken %s vil du vise?

en: Custom field must contain both the name and value.
da-DK: Brugerdefineret felt skal indeholde både navn og værdi.

en: Sort
da-DK: Sortér

en: How do you want to sort your %contentType%?
da-DK: Hvordan vil du sortere dit %contentType%?

en: Sort by
da-DK: Sortér efter

en: Sort direction
da-DK: Sorteringsretning

en: Automatic
da-DK: Automatisk

en: Ascending (A to Z, old to new)
da-DK: Stigende (A til Z, gammel til ny)

en: Descending (Z to A, new to old)
da-DK: Faldende (Z til A, ny til gammel)

en: Welcome to Posts Table Pro
da-DK: Velkommen til Posts Table Pro

en: Create and display beautiful tables of your website content
da-DK: Opret og vis smukke tabeller over dit webstedsindhold

en: No license details provided. Please enter a license.
da-DK: Ingen licensoplysninger angivet. Indtast venligst en licens.

en: Please validate your license.
da-DK: Bekræft venligst din licens.

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Tables
da-DK: Tabeller

en: Button
da-DK: Knap

en: Last modified date
da-DK: Sidst ændret dato

en: Combined column
da-DK: Kombineret kolonne

en: Product tables
da-DK: Produkt tabeller

en: Looking for the product table settings? They have moved to a <a href="%1$s">new location</a>. Refer to the <a href="%2$s" target="_blank">documentation</a> for help using the new Product Table builder.
da-DK: Leder du efter indstillingerne for produkt tabeller? De er flyttet til en <a href="%1$s">ny placering</a>. Se <a href="%2$s" target="_blank">dokumentationen</a> for hjælp til at bruge den nye Produkt Tabel builder.

en: Product tables settings
da-DK: Indstillinger for produkt tabeller

en: The following options control the WooCommerce Product Table extension.
da-DK: Følgende muligheder styrer WooCommerce Produkt Tabel udvidelsen.

en: Shop integration
da-DK: Butik integration

en: Replace the following WooCommerce pages with a product table.
da-DK: Erstat følgende WooCommerce sider med en produkt tabel.

en: Use table layout for
da-DK: Brug tabel layout til

en: Shop page
da-DK: Butik side

en: Product search results
da-DK: Produkt søgning resultater

en: Product categories
da-DK: Produkt kategorier

en: Product tags
da-DK: Produkt tags

en: Product attributes
da-DK: Produkt attributter

en: Table content
da-DK: Tabel indhold

note: translators: 1: help link open tag, 2: help link close tag.
en: You can override any of the settings below for individual tables by %1$sadding options%2$s to the shortcode or block.
da-DK: Du kan overskrive nogle af indstillingerne nedenfor for individuelle tabeller ved %1$sat tilføje muligheder%2$s til shortcode eller blok.

en: Enter the columns for your product tables.
da-DK: Indtast kolonnerne for dine produkt tabeller.

en: Description length
da-DK: Beskrivelse længde

en: words
da-DK: ord

en: Enter -1 to show the full product description including formatting.
da-DK: Indtast -1 for at vise den fulde produktbeskrivelse inklusive formatering.

en: Product links
da-DK: Produktlinks

en: Include links to the single product page and taxonomy archives.
da-DK: Inkluder links til den enkelte produktside og taksonomiarkiver.

en: Use 'all' to enable all links, 'none' to hide them, or a comma-separated list of: 'sku', 'name', 'image', 'tags', 'categories', 'terms', or 'attributes'
da-DK: Brug 'alle' for at aktivere alle links, 'ingen' for at skjule dem, eller en komma-separeret liste af: 'sku', 'navn', 'billede', 'tags', 'kategorier', 'termer', eller 'attributter'

en: Image size
da-DK: Billedstørrelse

en: Enter a width x height in pixels, e.g. 70x50, or a standard image size such as 'thumbnail'
da-DK: Indtast en bredde x højde i pixels, f.eks. 70x50, eller en standard billedstørrelse såsom 'thumbnail'

en: Loading
da-DK: Indlæser

en: Load products one page at a time
da-DK: Indlæs produkter én side ad gangen

en: Enable this if you have many products or experience slow page load times.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange produkter eller oplever langsomme indlæsningstider.

note: translators: 1: Help link open tag, 2: help link close tag
en: Warning: Lazy load has %1$ssome limitations%2$s &mdash; it limits the search, sorting, dropdown filters, and variations.
da-DK: Advarsel: Lazy load har %1$ssome begrænsninger%2$s &mdash; det begrænser søgningen, sorteringen, dropdown-filtre og varianter.

en: Product limit
da-DK: Produktopgrænsning

en: The maximum number of products in one table.
da-DK: Det maksimale antal produkter i én tabel.

en: Enter -1 to show all products.
da-DK: Indtast -1 for at vise alle produkter.

en: Show hidden products
da-DK: Vis skjulte produkter

en: Include hidden products in the table
da-DK: Inkluder skjulte produkter i tabellen

en: Sorting
da-DK: Sortering

en: How to sort products when the table is first loaded.
da-DK: Hvordan man sorterer produkter, når tabellen først indlæses.

en: WooCommerce default
da-DK: WooCommerce standard

en: Price
da-DK: Pris

en: Popularity (sales)
da-DK: Popularitet (salg)

en: Average rating
da-DK: Gennemsnitlig bedømmelse

en: Date added
da-DK: Dato tilføjet

en: Date modified
da-DK: Dato ændret

en: Product ID
da-DK: Produkt ID

en: Other
da-DK: Andet

en: Sort column
da-DK: Sorter kolonne

en: Enter a column name, e.g. description, att:size. Only applied when lazy load is disabled.
da-DK: Indtast et kolonnenavn, f.eks. beskrivelse, att:størrelse. Gælder kun når lazy load er deaktiveret.

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
da-DK: Stigende (A til Z, 1 til 99)

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
da-DK: Faldende (Z til A, 99 til 1)

en: Search and filter
da-DK: Søg og filtrer

en: How customers search and filter products.
da-DK: Hvordan kunder søger og filtrerer produkter.

en: Product filters
da-DK: Produktfiltre

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Show based on table content
da-DK: Vis baseret på tabelindhold

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Filter the table by category, tag, attribute or taxonomy.
da-DK: Filtrer tabellen efter kategori, tag, attribut eller taksonomi.

en: Custom filters
da-DK: Brugerdefinerede filtre

en: Enter the filters as a comma-separated list.
da-DK: Indtast filtrene som en komma-separeret liste.

en: E.g. categories,tags,att:color
da-DK: F.eks. kategorier, tags, att:farve

en: Display a search box above your product tables
da-DK: Vis en søgefelt over dine produktlister

en: Number of products found
da-DK: Antal produkter fundet

en: Reset search
da-DK: Nulstil søgning

en: Show a link to reset the search
da-DK: Vis et link til at nulstille søgningen

en: Add to cart
da-DK: Tilføj til kurv

en: How customers buy products from the table.
da-DK: Hvordan kunder køber produkter fra tabellen.

en: Add to cart method
da-DK: Tilføj til kurv metode

en: Cart buttons
da-DK: Kurv knapper

en: Checkboxes
da-DK: Afkrydsningsfelter

en: Cart buttons and checkboxes
da-DK: Kurv knapper og afkrydsningsfelter

en: Quantities
da-DK: Mængder

en: Show a quantity picker for each product
da-DK: Vis en mængde vælger for hvert produkt

en: Variations
da-DK: Variationer

en: Show as dropdown lists
da-DK: Vis som dropdown-lister

en: Show one variation per row
da-DK: Vis én variation pr. række

en: Read More button linking to the product page
da-DK: Læs mere knap, der linker til produktsiden

en: How to display the options for variable products.
da-DK: Hvordan man viser mulighederne for variable produkter.

en: Variation name format
da-DK: Variation navn format

en: Full (product name + attributes)
da-DK: Fuldt (produktnavn + attributter)

en: Attributes only
da-DK: Kun attributter

en: Product name only
da-DK: Kun produktnavn

en: Multi-select cart button
da-DK: Multivalg kurvknap

en: The location of the cart button when ordering multiple products using checkboxes.
da-DK: Placeringen af kurvknappen, når der bestilles flere produkter ved hjælp af afkrydsningsfelter.

en: Multi-select cart button text
da-DK: Tekst til multivalg kurvknap

en: How to paginate products when there are multiple pages of results.
da-DK: Hvordan man paginerer produkter, når der er flere sider med resultater.

en: Products per page
da-DK: Produkter pr. side

en: The number of products per page of results.
da-DK: Antallet af produkter pr. side med resultater.

en: Enter -1 to show all products on a single page.
da-DK: Indtast -1 for at vise alle produkter på en enkelt side.

en: Products per page control
da-DK: Kontrol for produkter pr. side

en: Allow customers to adjust the number of products per page.
da-DK: Tillad kunder at justere antallet af produkter pr. side.

en: Pagination buttons
da-DK: Paginationsknapper

en: Pagination type
da-DK: Paginations-type

en: Page numbers
da-DK: Sideskader

en: Prev - Next
da-DK: Forrige - Næste

en: Prev - Page numbers - Next
da-DK: Forrige - Sideskader - Næste

en: First - Prev - Next - Last
da-DK: Første - Forrige - Næste - Sidste

en: First - Prev - Page numbers - Next - Last
da-DK: Første - Forrige - Sideskader - Næste - Sidste

en: Customize the design of the table.
da-DK: Tilpas designet af tabellen.

en: Default
da-DK: Standard

en: Borders
da-DK: Grænser

en: External border icon
da-DK: Ikon for ekstern grænse

en: External
da-DK: Ekstern

en: The border for the outer edges of the table.
da-DK: Grænsen for de ydre kanter af tabellen.

en: Width
da-DK: Bredde

note: translators: 'Header' in this context refers to the heading row of a table.
en: Header border icon
da-DK: Ikon for header-grænse

en: The border for the bottom of the header row.
da-DK: Grænsen for bunden af header-rækken.

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Cell border icon
da-DK: Ikon for celle-grænse

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Body
da-DK: Brødtekst

en: The border between cells in your table.
da-DK: Grænsen mellem celler i din tabel.

en: Header background color
da-DK: Baggrundsfarve for header

en: Color
da-DK: Farve

en: Header text
da-DK: Header-tekst

en: Body background color
da-DK: Baggrundsfarve for brødtekst

en: Body text
da-DK: Brødtekst

en: Advanced
da-DK: Avanceret

en: Use AJAX when adding to the cart
da-DK: Brug AJAX når du tilføjer til kurven

en: Shortcodes
da-DK: Shortkoder

en: Show shortcodes, HTML and other formatting in the table
da-DK: Vis shortkoder, HTML og anden formatering i tabellen

en: Image lightbox
da-DK: Billede lysboks

en: Show product images in a lightbox
da-DK: Vis produktbilleder i en lysboks

en: Cache table contents to improve load times
da-DK: Cache tabelindhold for at forbedre indlæsningstider

en: Cache expiration
da-DK: Cache udløb

en: hours
da-DK: timer

en: Your data will be refreshed after this length of time.
da-DK: Dine data vil blive opdateret efter denne tidsperiode.

en: Product Tables
da-DK: Produkt tabeller

en: Use this page to configure default settings which will apply to all product tables.
da-DK: Brug denne side til at konfigurere standardindstillinger, som vil gælde for alle produkt tabeller.

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Clear Cache
da-DK: Ryd cache

en: Reset to default
da-DK: Nulstil til standard

en: Cache cleared.
da-DK: Cache ryddet.

en: Choose whether to use the default design, select a template or customize it to suit your requirements.
da-DK: Vælg, om du vil bruge det standard design, vælge en skabelon eller tilpasse det til dine krav.

en: Templates
da-DK: Skabeloner

en: Choose a template and/or customize the styles below. Any settings you leave blank will default to your theme styles.
da-DK: Vælg en skabelon og/eller tilpas stilarterne nedenfor. Eventuelle indstillinger, du lader stå tomme, vil som standard være dine temas stilarter.

en: Dark
da-DK: Mørk

en: Rounded
da-DK: Rundet

en: Delicate
da-DK: Delikat

en: Nature
da-DK: Natur

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Horizontal cell border icon
da-DK: Vandret cellegrænse ikon

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Horizontal cell
da-DK: Vandret celle

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Vertical cell border icon
da-DK: Lodret cellegrænse ikon

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Vertical cell
da-DK: Lodret celle

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Button border icon
da-DK: Knapgrænse ikon

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Bottom
da-DK: Bund

note: translators: 'Header' in this context refers to the heading row of a table.
en: Cell
da-DK: Celle

en: Fonts
da-DK: Skrifttyper

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Main button font
da-DK: Hovedknap skrifttype

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Disable button font
da-DK: Deaktiver knap skrifttype

note: translators: 'Cell' in this context refers to a cell in a table or spreadsheet.
en: Quantity
da-DK: Mængde

en: Button backgrounds
da-DK: Knapbaggrunde

en: Main button
da-DK: Hovedknap

en: Main button hover
da-DK: Hovedknap hover

en: Disable button
da-DK: Deaktiver knap

en: Search
da-DK: Søg

en: Background
da-DK: Baggrund

en: Font
da-DK: Skrift

en: Border
da-DK: Grænse

en: Cell backgrounds
da-DK: Cellebaggrunde

en: No alternate
da-DK: Ingen alternativ

en: Alternate rows
da-DK: Alternative rækker

en: Alternate columns
da-DK: Alternative kolonner

en: Corner style
da-DK: Hjørnestil

en: Theme default
da-DK: Tema standard

en: Square corners
da-DK: Firkantede hjørner

en: Rounded corners
da-DK: Rundede hjørner

en: Fully rounded corners
da-DK: Fuldstændigt rundede hjørner

en: Product search
da-DK: Produktsøgning

en: Responsive options
da-DK: Responsiv muligheder

en: Uninstalling WooCommerce Product Table
da-DK: Afinstallation af WooCommerce Produkt Tabel

en: Show sticky header
da-DK: Vis fast header

en: Show sticky header in the table
da-DK: Vis fast header i tabellen

en: If the sticky header option in your theme is conflicting with the sticky header in the product table, then use the Scroll Offset option to fix this.
da-DK: Hvis den faste header mulighed i dit tema konflikter med den faste header i produkt tabellen, så brug Scroll Offset muligheden for at løse dette.

en: Hide table header
da-DK: Skjul tabelheader

en: Hide column headings at the top of the table
da-DK: Skjul kolonneoverskrifterne øverst i tabellen

en: Show table footer
da-DK: Vis tabelfod

en: Show column headings at the bottom of the table as well as the top
da-DK: Vis kolonneoverskrifterne nederst i tabellen såvel som øverst

en: Scroll offset
da-DK: Rulafstand

en: Change the height that the page scrolls to when you move between pages in the product table.
da-DK: Ændre højden, som siden ruller til, når du bevæger dig mellem sider i produkt tabellen.

en: Add to cart button
da-DK: Tilføj til kurv-knap

en: Multi add to cart button
da-DK: Multi tilføj til kurv-knap

en: Multi add to cart button - products selected
da-DK: Multi tilføj til kurv-knap - valgte produkter

en: Use the placeholder {items} for the number of selected items, {total} for the selected total, and {total_rounded} for the selected total rounded up or down.
da-DK: Brug pladsholderen {items} for antallet af valgte varer, {total} for den valgte total, og {total_rounded} for den valgte total afrundet op eller ned.

en: Singular Text
da-DK: Ental tekst

en: Plural Text
da-DK: Flertal tekst

en: Multi add to cart location
da-DK: Multi tilføj til kurv placering

en: The location of the cart button when ordering multiple products at once.
da-DK: Placeringen af kurv-knappen, når der bestilles flere produkter ad gangen.

en: Select all
da-DK: Vælg alle

en: Display a link to select all products in the table header
da-DK: Vis et link til at vælge alle produkter i tabeloverskriften

en: Responsive display
da-DK: Responsiv visning

en: Click a plus icon to display a child row
da-DK: Klik på et plus-ikon for at vise en underliggende række

en: Expand all child rows automatically
da-DK: Udvid alle underliggende rækker automatisk

en: Click a plus icon to open a modal window
da-DK: Klik på et plus-ikon for at åbne et modalvindue

en: How extra data is displayed when there are too many columns to fit in the table.
da-DK: Hvordan ekstra data vises, når der er for mange kolonner til at passe ind i tabellen.

en: Accent-Insensitive search
da-DK: Accent-følsom søgning

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
da-DK: Gør søgninger, der matcher accentuerede og ikke-accentuerede tegn, når lazy load er deaktiveret

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for 'Zurich' will also match 'Zürich' in the table.
da-DK: Aktiver dette for at gøre søgninger, der matcher accentuerede tegn med deres ikke-accentuerede modparter. For eksempel vil søgning efter 'Zurich' også matche 'Zürich' i tabellen.

en: Diacritics sorting
da-DK: Diakritisk sortering

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
da-DK: Forbedre sortering af accentuerede tegn, når lazy load er deaktiveret

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, 'árvíztűrő' will be sorted with 'A' words instead of after 'Z'.
da-DK: Aktiver dette for at sortere accentuerede tegn naturligt. For eksempel vil 'árvíztűrő' blive sorteret med 'A' ord i stedet for efter 'Z'.

en: Date format
da-DK: Datoformat

en: No products message
da-DK: Ingen produkter besked

en: No products filtered message
da-DK: Ingen filtrerede produkter besked

en: Delete data on uninstall
da-DK: Slet data ved afinstallation

en: Permanently delete all WooCommerce Product Table settings and data when uninstalling the plugin
da-DK: Slet permanent alle WooCommerce Product Table indstillinger og data, når du afinstallerer plugin'et

en: Add to Cart
da-DK: Tilføj til kurv

en: Content
da-DK: Indhold

en: Select your products
da-DK: Vælg dine produkter

en: Location
da-DK: Placering

en: Select the shop templates where you want to display this table.
da-DK: Vælg de butiksskabeloner, hvor du vil vise denne tabel.

en: Which products?
da-DK: Hvilke produkter?

en: Select templates
da-DK: Vælg skabeloner

en: Give your table a name to help you identify it later (e.g. “Products in the Clothing category”)
da-DK: Giv din tabel et navn for at hjælpe dig med at identificere det senere (f.eks. “Produkter i kategorien Tøj”)

en: How do you want to add the table to your store?
da-DK: Hvordan vil du tilføje tabellen til din butik?

en: Display
da-DK: Vis

en: Add to a page using a block or shortcode
da-DK: Tilføj til en side ved hjælp af en blok eller shortcode

en: Display on a shop page (e.g. main storefront, category page, etc.)
da-DK: Vis på en butiksside (f.eks. hovedbutik, kategoriside osv.)

en: Please enter a name for the table.
da-DK: Indtast venligst et navn til tabellen.

en: Search & Sort
da-DK: Søg & Sorter

en: Search and sort
da-DK: Søg og sorter

en: Enable filter dropdowns
da-DK: Aktivér filterdropdowns

en: Search filters
da-DK: Søgefiltre

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add %s to a sidebar.
da-DK: Filtre vises ovenfor tabellen og hjælper brugerne med at søge og forfine produkterne. Du kan også tilføje %s til en sidebar.

note: translators: 1: Help link open tag, 2: help link close tag
en: Lazy load has %1$ssome limitations%2$s for the search, sorting and filters.
da-DK: Lazy load har %1$ssome begrænsninger%2$s for søgning, sortering og filtre.

en: Lazy load is not compatible with "Show one variation per row" for variations. Standard loading will be used.
da-DK: Lazy load er ikke kompatibel med "Vis én variation pr. række" for variationer. Standardindlæsning vil blive brugt.

en: Welcome to WooCommerce Product Table
da-DK: Velkommen til WooCommerce Produkt Tabel

en: This wizard will guide you through the plugin setup process.
da-DK: Denne vejledning vil guide dig gennem plugin opsætningsprocessen.

en: Welcome to %s
da-DK: Velkommen til %s

en: Create and display beautiful tables of your website content.
da-DK: Opret og vis smukke tabeller af dit websteds indhold.

en: Create and manage your product tables on this page. Display them using the Product Table block or shortcode.
da-DK: Opret og administrer dine produkttabeller på denne side. Vis dem ved hjælp af Produkt Tabel blokken eller shortcode.

en: Wholesale store
da-DK: Engrosbutik

en: Select a pre-saved product table. Go to Products > Tables to create or edit your tables.
da-DK: Vælg en forudgemt produkttabel. Gå til Produkter > Tabeller for at oprette eller redigere dine tabeller.

en: An interactive product table.
da-DK: En interaktiv produkttabel.

en: Enter a width x height in pixels, e.g. 70x50, or a standard image size such as 'thumbnail'.
da-DK: Indtast en bredde x højde i pixels, f.eks. 70x50, eller en standard billedstørrelse som 'thumbnail'.

en: Show details
da-DK: Vis detaljer

en: View Cart
da-DK: Se kurv

en: There was an error adding to the cart. Please try again.
da-DK: Der opstod en fejl ved tilføjelsen til kurven. Prøv venligst igen.

en: Please select one or more products.
da-DK: Vælg venligst et eller flere produkter.

en: No product selected. Please try again.
da-DK: Intet produkt valgt. Prøv venligst igen.

en: Please enter a quantity greater than 0.
da-DK: Indtast venligst en mængde større end 0.

en: This product is no longer available. Please select an alternative.
da-DK: Dette produkt er ikke længere tilgængeligt. Vælg venligst et alternativ.

en: True
da-DK: Sand

en: False
da-DK: Falsk

note: translators: %s: rating
en: Rated %s out of 5
da-DK: Vurderet %s ud af 5

note: translators: The sentence is 'out of 5'. The '%s' characters are replaced with extra HTML text.
en: out of %1$s5%2$s
da-DK: ud af %1$s5%2$s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
da-DK[0]: baseret på %s kundevurdering
da-DK[1]: baseret på %s kundevurderinger

en: In stock
da-DK: På lager

en: Out of stock
da-DK: Ikke på lager

en: Showing _TOTAL_ products
da-DK: Viser _TOTAL_ produkter

en: 0 products
da-DK: 0 produkter

en: (_MAX_ in total)
da-DK: (_MAX_ i alt)

en: Show _MENU_ per page
da-DK: Vis _MENU_ pr. side

en: No matching products
da-DK: Ingen matchende produkter

en: Search:
da-DK: Søgning:

en: First
da-DK: Første

en: Last
da-DK: Sidste

en: Next
da-DK: Næste

en: Previous
da-DK: Forrige

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonnen stigende

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonnen faldende

en: Reset
da-DK: Nulstil

en: Clear all
da-DK: Ryd alt

en: Lead Time
da-DK: Ledetid

en: Product Addons
da-DK: Produkt-udvidelser

en: These options control the Product Addons extension.
da-DK: Disse indstillinger styrer Produkt-udvidelsesudvidelsen.

en: Addons layout
da-DK: Udvidelseslayout

en: Vertical
da-DK: Vertikal

en: Horizontal
da-DK: Horisontal

en: Should product addons display horizontally or vertically within the table?
da-DK: Skal produktudvidelser vises horisontalt eller vertikalt inden for tabellen?

en: Addon options layout
da-DK: Indstillinger for udvidelseslayout

en: Should individual options for each addon display horizontally or vertically?
da-DK: Skal individuelle indstillinger for hver udvidelse vises horisontalt eller vertikalt?

en: Quick View
da-DK: Hurtigt overblik

en: Quick View Pro
da-DK: Hurtigt overblik Pro

en: These options control the Quick View Pro extension.
da-DK: Disse muligheder kontrollerer Quick View Pro-udvidelsen.

en: Replace links to the product page with quick view.
da-DK: Erstat links til produktsiden med hurtig visning.

en: Control what happens when clicking on a link to a product.
da-DK: Kontroller hvad der sker, når der klikkes på et link til et produkt.

en: Wholesale order form
da-DK: Engrosordreseddel

en: Request quote
da-DK: Anmod om tilbud

en: Learn more about this important update
da-DK: Lær mere om denne vigtige opdatering

en: Default table
da-DK: Standardtabel

en: Shop templates
da-DK: Shop skabeloner

en: Description
da-DK: Beskrivelse

en: Summary
da-DK: Resumé

en: Updated
da-DK: Opdateret

en: Image
da-DK: Billede

en: Reviews
da-DK: Anmeldelser

en: Weight
da-DK: Vægt

en: Dimensions
da-DK: Dimensioner

en: Buy
da-DK: Køb

en: Details
da-DK: Detaljer

en: Add 1 item for {total}
da-DK: Tilføj 1 vare for {total}

en: Add {items} items for {total}
da-DK: Tilføj {items} varer for {total}

en: The columns option is invalid. Please check you have entered valid column names.
da-DK: Kolonneindstillingen er ugyldig. Kontroller, at du har indtastet gyldige kolonnenavne.

en: [Barn2] Display a list of active filters for your product table.
da-DK: [Barn2] Vis en liste over aktive filtre for din produkttabel.

en: Product Table: Active Filters
da-DK: Produkttabel: Aktive filtre

en: Active filters
da-DK: Aktive filtre

en: Title
da-DK: Titel

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
da-DK: Fjern filter

en: [Barn2] Display a list of attributes to filter products in your product table.
da-DK: [Barn2] Vis en liste over attributter til at filtrere produkter i din produkttabel.

en: Product Table: Filter by Attribute
da-DK: Produkttabel: Filtrer efter attribut

en: Filter by
da-DK: Filtrer efter

en: Attribute
da-DK: Attribut

en: Display type
da-DK: Visningstype

en: List
da-DK: Liste

en: Query type
da-DK: Forespørgselstype

en: AND
da-DK: OG

en: OR
da-DK: ELLER

note: translators: %s: taxonomy name
en: Any %s
da-DK: Enhver %s

en: Apply
da-DK: Anvend

en: [Barn2] Display a slider to filter your product table by price.
da-DK: [Barn2] Vis en skyder for at filtrere din produkttabel efter pris.

en: Product Table: Filter by Price
da-DK: Produkttabel: Filtrer efter pris

en: Filter by price
da-DK: Filtrer efter pris

en: Min price
da-DK: Min pris

en: Max price
da-DK: Max pris

en: Filter
da-DK: Filtrer

en: Price:
da-DK: Pris:

en: [Barn2] Display a list of star ratings to filter products in your product table.
da-DK: [Barn2] Vis en liste over stjernescore for at filtrere produkter i din produkttabel.

en: Product Table: Filter by Rating
da-DK: Produkttabel: Filtrer efter bedømmelse

en: None
da-DK: Ingen

[ctx: show all products option]
en: All
da-DK: Alle

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
da-DK: Ingen resultater fundet
